Haber

Bursa’da bombalı saldırı davası: 4 sanığa 913 yıl hapis istemi

Geçen yıl 20 Nisan’da Bursa’da gardiyanların bulunduğu E Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu’na gitmekte olan otobüse bombalı saldırı düzenlendi. Hain saldırıda 36 yaşındaki gardiyan Cengiz Yiğit şehit oldu, 4 kişi yaralandı.

Teröristlerin el yapımı patlayıcıyı aydınlatma direğine bıraktıkları ve bombanın araç geçerken patlatıldığı ortaya çıktı.

Terör saldırısıyla ilgili soruşturma tamamlandı.

Her biri için 913 yıla kadar hapis istendi

Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “Devletin birliğini ve vatanın bütünlüğünü bozmak”, “Yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle öldürmeyi tasarlamak ve bombalayarak öldürmeye teşebbüs etmek”, “tehlikeli maddelerin izinsiz bulundurulması veya takas edilmesi”, “Kamu malına zarar vermek”, “Mala zarar”ve “resmi belge sahteciliği”Sanıklar Seda Baykan, Dilek Arsu, Mehmet Mustafa Uzkar ve Cebrail Gündoğdu için 913’er yıl hapis istemiyle hazırlanan iddianame Bursa 8. Ağır Ceza Mahkemesi’ne sevk edildi.

Sosyal medya detayı

İddianamede, patlamanın hemen ardından saldırıyı gerçekleştiren kişilerin tespiti için yoğun araştırma başlatıldığı, özellikle çevredeki kamera görüntülerinin incelendiği ve sosyal medyada patlamayla ilgili araştırmalar yapıldığı belirtildi.

İddianamede patlama “Devrimci Karargah, DKP/BÖG, MKP, MLKP, MLSPB, TIKB, TKEP-L, TKP/ML ve PKK/KCK/YPG”silahlı terör örgütlerinin oluşturduğu “HBDH”Terör örgütünün sorumluluğu üstlendiği bildirildi.

Önce bayanı direğin yanında buldu

İddianamede ilk olarak el yapımı patlayıcının yerleştirildiği aydınlatma direğine ait görüntülere ulaşılmaya çalışıldığı kaydedildi; Olaydan önceki akşam saatlerinde İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından EYP’nin bulunduğu aydınlatma direğinin yanında dolaşan bir kadın şahıs hakkında bahse konu şahıs belirlendi. ‘silahlı terör örgütü üyeliği’Seda Baykan’ın işlediği suçtan dolayı başka bir soruşturmada hakkında yakalama kararı olduğu bildirildi.

Patlamadan 10 ay önce Bursa’ya gittiler.

İddianamenin devamında, zanlının olay tarihinden önceki ve sonraki hareketlerinin takip edilebilmesi için kentteki tüm güvenlik kamerası görüntüleri hızla incelendi, ‘silahlı terör örgütü üyeliği’Hatasından dolayı tutuklama kararı bulunan Dilek Arsu’ya ulaşıldığı vurgulandı.

Zanlıların patlamadan 10 ay önce Bursa’ya geldiklerinin iddianamede belirlendiğini vurgulayan, “Şüphelilerin harekete geçmek amacıyla keşif faaliyetinde bulundukları, Gülbahçe Mahallesi’nde ev kiralayarak burada konaklamaya başladıkları belirlendi. Zanlılardan Dilek Arsu’nun kendisini Rüya, Seda Baykan’ın ise Aysun olarak tanıttığı belirlendi.”terim kullanıldı.

Sık sık değişen otobüsler

Saldırının gerçekleştiği 20 Nisan’da çeşitli aktarmalar yapan Seda Baykan’ın saat 07.41 sıralarında patlamanın olduğu yerin karşı tarafına ulaştığı ve orada beklemeye başladığı bilgisi alınarak EYP’yi uzaktan kumandayla patlattı. -Ceza infaz kurumuna ait servis aracının geçişi sırasında kontrollü cihaz. Daha sonra hızla olay yerinden ayrılarak takibi zorlaştırmak için çok sayıda toplu taşıma aracını kullandığı belirtildi.

Hücre evinde saklandılar

İddianamede, haklarında yakalama kararı çıkarılan sanıklar Seda Baykan ve Dilek Arsu’nun İzmir’in Dikili ilçesinde eylem hazırlığı yaptıkları ve Mehmet Mustafa Uzkar ile hücre evlerinde saklanırken yakalandıkları bildirildi. .

Bulunan biyolojik örnekler

İddianamede sanıklar Seda Baykan ve Dilek Arsu’nun yakalandıktan sonra susma haklarını kullandıkları, Uzkar’ın da savunma yaptığı belirtildi. .

İzmir’de de oyunculuk yapacaklardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu