Teknoloji

Elektrikli araçlar günde 5 milyon varil petrol ihtiyacını ortadan kaldıracak

ensonhaber.com

Elektrikli otomobillerin küresel satışları bu yıl bir rekor daha kırarak toplam otomobil pazarındaki payını beşte bire yaklaştıracak ve otomobil endüstrisi, başta petrol olmak üzere güç segmenti üzerindeki etkileriyle büyük bir dönüşüme öncülük edecek.

Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA) yıllık Küresel Elektrikli Araç Görünümü raporuna göre, 2022’de dünya çapında 10 milyondan fazla elektrikli otomobil satıldı.

2023’te satışların yüzde 35 artarak 14 milyona ulaşması bekleniyor.

Bu patlayıcı büyüme, elektrikli otomobillerin toplam otomobil pazarındaki payını 2020’de yaklaşık yüzde 4’ten bu yıl yüzde 18’e çıkaracak.

Petrol talebi düşecek

Elektrikli araçların küresel petrol talebinde önemli bir etkiye sahip olduğunu söyleyen IEA Yetkili Müdürü Fatih Birol, şu ifadeleri kullandı:

Elektrikli araçlar, hızla ortaya çıkan yeni küresel güç ekonomisinin itici güçlerinden biridir ve dünya çapında otomobil imalat endüstrisinde tarihi bir dönüşümü beraberinde getirmektedir.

Tanık olduğumuz trendlerin küresel petrol talebi üzerinde değerli bir etkisi var. İçten yanmalı motorlar yüzyılı aşkın bir süredir rakipsizdir, ancak elektrikli araçlar durumu değiştirmektedir.

2030 yılına kadar günde en az 5 milyon varil petrol ihtiyacını ortadan kaldıracaklar. Arabalar sadece ilk dalga: elektrikli otobüsler ve kamyonlar yakında geliyor.

milas-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu